Jak czytać informacje na metce?
Oznaczenia na metce zwykle są niewielkie i symboliczne. Jednak mają niebagatelne znaczenie, bo dzięki nim możemy odpowiednio zadbać o swoje rzeczy i cieszyć się nimi przez dłuższy czas. Dzięki wskazówkom z biznesfasion.pl przekonasz się, że oznaczenia te wcale nie są tak bardzo skomplikowane. Sprawdź i przekonaj się sama!
Oznaczenia literowe
Jednym z często spotykanych typów oznaczeń są oznaczenia literowe. Odnoszą się one przede wszystkim do sposobów czyszczenia ubrań. Szczególnie ważne jest to w przypadku delikatnych tkanin, które łatwo zniszczyć. Litera A - to czyszczenie we wszystkich typach rozpuszczalników. Ubrania oznaczone literą P można czyścić na sucho w roztworze węglanu lub benzynie. Litera W informuje, że dozwolone jest czyszczenie na mokro. Przekreślony symbol oznacza, że danej rzeczy nie wolno prać.
Symbole dotyczące suszenia
Symbole dotyczące suszenia mają kształt kwadratu. Jeśli jest on pusty, oznacza konieczność unikania suszarek bębnowych czy pralko-suszarek, a jeśli przekreślony – suszenie w ogóle nie jest dozwolone. W kwadracie mogą pojawiać się dodatkowe oznaczenia: łuk – konieczność rozwieszenia, trzy wertykalne linie – suszenie w pionie, linia horyzontalna – suszenie w pozycji poziomej, dwie ukośne kreski – wymaga wywieszania w cieniu, z dala od słońca. Jeśli w kwadracie znajduje się dodatkowy okrąg – ikona wiąże się z możliwością umieszczania ubrań w suszarce bębnowej.
Symbole dotyczące prasowania
Jeśli symbol żelazka na metce nie jest przekreślony, to znaczy, że tkaninę można bezpiecznie prasować. Podobnie jak w przypadku oznaczeń prania, maksymalna temperatura oznaczana jest kropkami wewnątrz rysunku. Im więcej kropek, tym bardziej rozgrzane może być żelazko: jedna pojawia się zwykle na ubraniach z materiałów sztucznych i syntetycznych, oznacza prasowanie w max. 110˚C. Dwie oznaczają mieszanki włókien naturalnych i sztucznych, maksymalna temperatura prasowania nie powinna przekraczać 150˚C. Trzy wskazują na możliwość prasowania nawet bardzo gorącym żelazkiem (do 200˚C) i dotyczą tkanin naturalnych (np. bawełny).